Svědci domácího násilí Zobrazit fotogalerii
3. října 2023 Z Centra Agáta

Svědci domácího násilí

Děkujeme všem, kteří se účastnili 20. 9. 2023 jednodenní odborné konference Svědci domácího násilí, kterou organizovalo Centrum Agáta. Program – ať už přednášky nebo praktické workshopy – měl velmi pozitivní ohlas, a proto už teď s radostí připravujeme další konferenci. Její téma bude Domácí násilí nezná hranic. Děkujeme také Norským fondům, že na tuto oblast pamatují a díky jejich finanční pomoci se nám daří tyto aktivity realizovat.

Konferenci zahájila videozdravicí zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková, která převzala nad akcí záštitu. Apelovala na všechny přítomné, aby péči o oběti nepodceňovali a zároveň účastníky seznámila s aktuálními legislativními novinkami, které projednávají vláda a Parlament. „Za posledních osm let zemřelo v rodinách na následky násilí 44 dětí, 799 jich mělo trvalé zdravotní následky. Přes 15 tisíc dětí potřebovalo péči psychologa a 3229 dětí skončilo z důvodu násilí v rodině v ústavní péči. Tato čísla a kritická situace v oblasti sociálně-právní ochrany dětí v mnoha regionech jasně ukazují, že již není možné řešení situace dále odkládat," doložila statistikami. Odbor rovnosti žen a mužů Úřadu vlády ČR reprezentovala Mgr. Michaela Weingartová, která následně představila, jaké projekty se aktuálně dějí v oblasti prevence a potírání násilí v blízkých vztazích. Účastníky nasměrovala na dokumenty, které mohou ve své praxi využívat a odkázala je na web To je rovnost, kde najdou nejdůležitější dokumenty a novinky.

Na ni navázala doc. Ing. Lucie Kozlová, PhD. z Bílého kruhu bezpečí s odbornou přednáškou, jak domácí násilí a situaci kolem vnímají právě děti. Její příspěvek byl odrazem pro online vystoupení JUDr. Lucie Hrdé, advokátky pro oběti trestných činů. Ta zmiňovala nutnost specifického přístupu k obětem - zdůrazňovala nutnou důvěru k obětem a jejich příběhu. Člověk z pomáhající profese (je zde jedno, jestli se jedná o sociálního pracovníka, policistu, advokáta, lékaře) musí být pro oběť člověkem, kterému důvěřuje, může se o něj opřít, nemusí mít obavy se mu svěřit. Je důležité oběť nepodezírat z toho, že lže, nehodnotit to, co nám říká, nebagatelizovat, ale ani přehnaně nereagovat na jejich sdělení, která mohou být velice závažná až neuvěřitelná. Dále je důležité akceptovat to, že oběť musí k rozhodnutí situaci řešit dozrát sama. Může se několikrát pokusit odejít apod., vždy je ale nezbytné rozhodnutí klienta přijmout a podpořit.

Mgr. Barbora Čechová, MBA a Mgr. Tomáš Emr z krizového centra Theia navázali příspěvkem, který se zaměřoval na svědky trestných činů. Popsali dopady násilí na svědky, přínosy svědků v rámci trestních řízení. Dále se ve svém příspěvku zaměřili na mýty a předsudky ve společnosti.

Paní Bc. Petra Wünschová, ředitelka Centra LOCIKA, se zabývala dopadem násilí na děti a pomocí dětem, které jsou jím ohrožené. Hovořila o důležitosti s nimi pracovat a to kvůli velkému riziku přenosu negativních vzorců chování. Dále zdůrazňovala aktuální situaci (výzkum, který proběhl v ČR a ukazuje reálná čísla ohrožených dětí násilím v rodinách). Dalším významným tématem, kterému se věnovala, byl vznik dětského advokačního centra - místa, kam přijde dítě a všichni odborníci by tam docházeli za ním dle jeho potřeby. Smysl je nasnadě: dítě to zbytečně opakovaně netraumatizuje, neobchází řadu různých míst, snáze se buduje důvěra.

„V polovině rodin, kde dochází k násilí, vyrůstají děti. Statisticky 3 až 4 děti v každé školní třídě zažívají násilí ve svém domově a orgány sociálně právní ochrany dítěte každoročně zasahují ve více než 2000 rodinách, kde dochází k domácímu násilí. Výzkumy dopadů tohoto násilí mluví jasně. Pokud dítě žije v rodině, která je zasažena domácím násilím, má tato situace na jeho vývoj velmi negativní dopad. Násilí ovlivňuje to, jak se budou v dospělosti chovat ke svým partnerům a partnerkám, ke svým dětem, zda se u nich rozvinou zdravotní a psychické problémy, zda nebudou závislé na návykových látkách,“ uvádí ve svých statistikách web To je rovnost.

V odpoledních workshopech jsme představily konkrétní techniky práce. První hodinu realizovalo Krizové centrum pro děti a rodinu z Českých Budějovic. Pracovnice nejprve v krátkosti představily téma trauma a následně názorně představily několik technik, se kterými pracují (zejména s dětskými klienty) a je možné je využít v jakékoliv pomáhající profesi (relaxační a dechová cvičení, aromaterapii apod.). Účastníci měli možnost si sami relaxací částečně projít.

Druhý workshop byl v gesci Policie ČR - kriminální policie. Opětovně se týkal zejména dětských svědků, práce s nimi, postupů. Velmi pozitivně účastníci hodnotili představení speciálních výslechových místností, které se nacházejí v každém okresním městě Jihočeského kraje a dále představení postupů práce s dětmi ze strany Policie (objasnění, kdo se může účastnit výslechu, jaká práva mají oběti, nutné kroky v rámci trestního řízení apod.) - vše podpořeno kazuistikou.

Poslední workshop byl realizován pracovnicemi krajského Intervenčního centra pro osoby ohrožené domácím násilím, které se zaměřily na svědky domácího násilí, jejich specifika a v praktické části se zabývaly seniory jako svědky domácího násilí. Probíhala skupinová práce s několika specifickými kazuistikami, kde bylo možné se multidisciplinárně zamýšlet nad postupem, řešením, nad ohrožením svědků a jeho prožíváním.

Všechny výstupy a naučené dovednosti z workshopů jsou využitelné pro účastníky v praxi (při práci s oběťmi i svědky - dětmi, seniory, příbuznými) a mohou zefektivnit práci s traumatizovanými osobami.

 

Norway_grants

 

 

 

 

 

Veronika Rybáčková

tisková mluvčí, public relations
Tel.: 703 401 260 E-mail: 8.qsRYUSZ-umSW7%WkvDRW7r