Pomoc Centra Agáta vyhledalo už přes 80 lidí Zobrazit fotogalerii
25. června 2024 Tiskové zprávy

Pomoc Centra Agáta vyhledalo už přes 80 lidí

Centrum Agáta, které poskytuje pomoc obětem domácího a genderově podmíněného násilí, už rok funguje ve svém vlastním centru – zrekonstruované budově fary v Dobré Vodě u Českých Budějovic. Od jeho vzniku tu vyhledalo bezplatnou terapeutickou nebo právní pomoc 84 lidí, převážně oběti násilí psychického doprovázeného v nějaké míře i fyzickým. Poměrně časté je i sexuální násilí mezi dospělými partnery, ale bohužel v několika případech i sexuální zneužívání dětí. Přicházejí klienti všech věkových kategorií.

Motivací k otevření Centra Agáta byla snaha poskytnout obětem násilí co nejkomplexnější pomoc. Diecézní charita České Budějovice provozuje řadu let Intervenční centrum pro osoby ohrožené domácím násilím. Byla ale potřeba poskytovat komplexní pomoc. „Jedná se především o akutní pomoc v krizové situaci, chyběla nám ale možnost poskytovat i navazující terapie a hlavně možnost pomoci dětem, které jsou touto situací v rodině postižené vždy. Služby jsme navíc rozšířili i o pomoc obětem genderového násilí,“ uvádí Jiří Kohout, ředitel Diecézní charity České Budějovice. Intervenční centrum mělo od začátku roku 116 klientů, Centrum Agáta 37. Jeho pracovníci poskytly za prvních pět měsíců letošního roku přes 274 terapeutických sezení a přes 50 rychlých konzultací. Poskytuje také krizové ubytování na utajené adrese. Vyjma krizového bytu jsou služby bezplatné. „Naši klienti využívají různé terapie, ale také právní konzultace. Jsou často v situaci, kdy nemají dostatek financí na úhrady právníka nebo nemají přístup k penězům vůbec. Ukazuje se to pak jako problém např. při řešení úpravy poměrů k nezletilým dětem,“ doplňuje Jana Vasková, vedoucí Intervenčního centra pro osoby ohrožené domácím násilím. Zadržování peněz nebo zákaz chodit do zaměstnání jsou jednou z forem genderově podmíněného násilí. Stejně jako fyzické, sexuální nebo psychické. Toto násilí je cíleno na ženy z důvodu, že jsou ženami či na muže z důvodu, že jsou muži. Může k němu docházet mezi partnery, v zaměstnání, ve škole, mezi přáteli. „U dětí je v současné době velký podíl psychického násilí např. ponižování, vydírání, zesměšňování, zamezování kontaktu s rodinou či přáteli, kyberšikana apod. Rovněž vzrůstá mezi dospívajícími a adolescenty sexuální násilí v nejrůznějších podobách,“ vyjmenovává psycholog a koordinátor Centra Agáta Pavel Bláha.

„První rok provozu našeho centra ukázal, že má v systému pomoci obětem domácího násilí rozhodně své místo. V současné době je Agáta ale zcela závislá na podpoře nadací, sbírek a sponzorů. Nejedná se totiž o klasickou registrovanou sociální službu, proto máme omezené možnosti čerpat na její provoz dotace a granty. Dosud služby zajišťovaly Norské fondy,“ doplňuje Jiří Kohout. Aktuálně Centrum podpořil Jihočeský kraj, Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové nebo sbírka Pomlázky pro Charitu. Na podzim se plánují další benefiční akce.

Centrum Agáta se podílí také na prevenci - vzdělávacích aktivitách, besedách, odborných konferencích a informačních kampaních. Stálo také u vzniku odborné platformy Spolu proti násilí na jihu Čech, která sdružuje organizace a instituce v celém Jihočeském kraji, posiluje jejich spolupráci s cílem co nejefektivnější pomoci obětem násilí.

Norway_grantsjihocesky-kraj_průhledné VDV-logo-png Pomlázky pro Charitu Událost FCB

Veronika Rybáčková

tisková mluvčí, public relations
Tel.: 703 401 260 E-mail: 8.qsRYUSZ-umSW7%WkvDRW7r