Charita rozšiřuje služby pro oběti domácího a genderově podmíněného násilí Zobrazit fotogalerii
11. července 2022 Tiskové zprávy

Charita rozšiřuje služby pro oběti domácího a genderově podmíněného násilí

Od poloviny června probíhají na faře na Dobré Vodě u Českých Budějovic stavební práce. Nové Centrum Agáta, projekt za 12 milionů z Norských fondů, pomůže obětem domácího a genderově podmíněného násilí. Bude nabízet terapie pro osoby ohrožené násilím i dětem z těchto rodin, bezplatnou právní pomoc a osvětovou činnost pro širokou veřejnost.

Nový projekt Diecézní charity České Budějovice Centrum Agáta bude od roku 2023 poskytovat komplexní pomoc obětem domácího a genderově podmíněného násilí, preventivně působit na veřejnost a zamezovat tak vzniku negativního jednání či násilí. „Centrum vzniká díky podpoře z Norských fondů a bude sídlit na Dobré Vodě u Českých Budějovic. Svým zaměřením naváže na dlouholetou tradici Intervenčního centra při Diecézní charitě České Budějovice, se kterým bude intenzivně spolupracovat,“ dodává Nikola Novotná Marková, vedoucí Centra Agáta.

1655983686294
Od začátku roku 2022 probíhají přípravy na rekonstrukci budovy. Po výběru stavební firmy proběhl na faře v polovině června kontrolní den a k 18. červnu bylo vydáno stavební povolení. „Rekonstrukce fary bude rozsáhlá. Budeme renovovat vnitřek budovy, kde vznikne zázemí pro terapie a další aktivity. Zároveň proběhne výměna střechy a fasáda se také dočká nového vzhledu,“ upřesňuje Martin Sedlický, jednatel společnosti Demostav. Právě stavební firma Demostav vyhrála výběrové řízení a zajistí tak celou přestavbu, která by měla být hotová do konce roku.

Prozatím probíhají osvětové akce. Od začátku dubna se uskutečnily čtyři besedy pro žáky základních a středních škol na téma domácí násilí. „Téma potřebujeme dostat nejen mezi děti, ale také mezi odbornou veřejnost. Na podzim, 23. září, proto pořádáme konferenci Rodinná past. Na konferenci vystoupí experti z oboru se svými příspěvky věnovanými domácímu či transgeneračnímu násilí,“ informuje vedoucí Centra Agáta Nikola Novotná Marková.

 

 

 

Norway_grants